Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podstawowe pojęcia html - dla niewtajemniczonych
03-30-2013, 01:12 PM
Post: #1
Podstawowe pojęcia html - dla niewtajemniczonych
Zakładam ten wątek dla osób zaczynających przygodę z html.
HTML jest językiem interpretowanym przez przeglądarki internetowe, co oznacza, że wiekszość przegladarek interpretuje kod html w inny sposób niż przeglądarki konkurencji. Każda z przeglądarek posiada swoje domyśne ustawienia, o których należy pamiętać korzystając z arkuszy stylów.
Ale od początku Oczko
Żeby przeglądarka zinterpretowała kod html musi on być plikiem tekstowym z końcówką html np. index.html (starsze przeglądarki obsługiwały htm, związane jest to z budową systemu dos, który obsługiwał tylko 3 literowe rozszerzenia).
Polecenia zrozumiałe dla przeglądarki to znaczniki.
znaczniki to słowa umieszczone pomiędzy nawiasami <>
Strona HTML składa się z 3 sekcji, które są znacznkiamki
Cytat:<html><head><title>tytuł</title></head><body>treść</body></html>
W tym przykładzie utworzyłem kod najprostszej strony, który po zapisaniu do pliku zostanie przez przeglądarkę zinterpretowany.
znacznik html informuje przeglądarkę, że ma doczynienia z kodem html.
Sekcja head (otwarta znacznikiem head) informuje przegladarkę jak ma interpretować kod. W tej sekcji określamy znaczniki meta (metatagi) dla wyszukiwarek oraz w znaczniku title określamy tytuł strony (zamiast przykładowej wartości tytuł wpisujemy nazwę naszej witryny lub dokumentu) w jednym dokumencie znacznik title występuje tylko raz. znaczniki ze znakiem / informują przgladarkę, że zakończyliśmy opisywanie danego znacznika.
Sekcja otwarta przez znacznik body zawiera treść strony, która jest wpisywana pomiędzy pozostałe znaczniki. Treść z sekcji body będzie wyświetlana na stronie. Na koniec dokumentu zamykamy sekcję body oraz html i zapisujemy plik. Należy pamiętać, żeby zapisywać w standardzie kodowania jaki używamy na stronie inaczej pojawią się krzaczki zamiast polskich liter.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości